Szukaj

Reklama

Subtelne rysy herbowe nowego logo Powiatu Średzkiego

Powiat Średzki „cierpiąc” na brak własnego logo postanowił zmienić ten stan rzeczy i nawiązał współpracę, w wyniku której stworzono projekt pożądanego symbolu. Autor zaprezentował dzieło w internecie, a pod koniec września br. zostało ono przyjęte jako oficjalnie funkcjonujące, nowe logo powiatu.

Historia ze Środy Wielkopolskiej zaczęła się jednak już w grudniu 2015 epizodem konkursowym, ale ten nie przyniósł spodziewanego efektu. W styczniu roku bieżącego ogłoszono brak rozstrzygnięcia, a do pracy nad logo zaczęto poszukiwać profesjonalnej firmy, która wykonałaby logo. Tak jest to przynajmniej przedstawiane na oficjalnej samorządowej stronie, bo patrząc na przyjęty wzór śmiem twierdzić, że nie jest on wcale taki profesjonalny jak to przedstawiają urzędnicy.

Logo Powiatu Średzkiego w pionie

Nowe logo Powiatu Średzkiego wykorzystuje pomysł nawiązania do już obowiązującego symbolu jakim jest herb. Za ten kierunek na pewno należy pochwalić autora, którym jest Robert Śniegocki, a także osoby decyzyjne po stronie urzędu, które zaakceptowały nakreśloną wizję. Niestety na samym pomyśle moje pochwały się kończą, bo próba budowy ciekawego systemu wizualnego opartego na herbie jest sporym niepowodzeniem już na starcie.

Herb Powiatu Średzkiego

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że logo nie jest wcale nowoczesnym, czy minimalistycznym odwzorowaniem herbu, a jedynie wzorem niechlujnie upraszczającym fragment godła i heraldycznej tarczy. Sygnet jedynie nieśmiało nawiązuje do tego, co jest już w powszechnym użyciu. Zupełnie nie uszanowano również powiatowych barw utrzymując stworzone logo w ciemnoturkusowym odcieniu, który nijak się ma do samorządowej kolorystyki. Największym mankamentem pozostaje jednak sygnet i jego kompozycja z logotypem, którego typografia w żaden logiczny sposób nie łączy mi się ze stylistyką półorła i półtarczy. Logo wygląda jak zlepek różnych elementów, z których szczególną odrazę budzi sylwetka ptaka, posklejana w chaotyczny sposób z owalnych i falistych zakrzywień. W dodatku przez brak „wypoziomowania” można odnieść wrażenie, że „niedokończone” zwierzę po prostu ucieka z „tarczy”. Ktoś zacznie krzyczeć, że niepotrzebnie się czepiam, bo przynajmniej jest w tym dynamika. Pytanie tylko, czy na pewno w przypadku znaków samorządowych ta dynamika jest taka niezbędna, i w ogóle czy poszukuje się dynamiki tego typu. Dla mnie to żadna dynamika, a co najwyżej bałagan i brak estetycznego, prawidłowego wykończenia. Ale znak w urzędzie się spodobał, a na oficjalnej stronie powiatu przedstawiona została jego głębsza symbolika:

„Główną inspiracją do powstania nowego logo były dzieje historyczne ziemi średzkiej […]Wspólnym mianownikiem minionych okresów jest postać orła […]Zaprojektowany znak […] Uwzględnia pamięć i tradycję związaną z regionem, podkreślając tym samym indywidualność i oryginalność względem innych jednostek administracyjnych. Wizerunek orła (sygnet) przedstawiony jest jako nowoczesna, dynamiczna forma, co odpowiada aktualnym trendom projektowania znaków i wraz z odpowiednio dopasowanym krojem pisma tworzy spójną całość. Te dwa elementy wsparte są dodatkowo fragmentem konturu tarczy godła, która wraz z wizerunkiem orła, tworzy sygnet. Element sygnetu zwiera w sobie także fragment upamiętniający Powstanie Wielkopolskie, w którym mieszkańcy naszego powiatu licznie brali udział. Jest to charakterystyczny element odznaczenia – Krzyża Powstania Wielkopolskiego.”

Symbolika logo Powiatu Średzkiego

Jak widzicie przyjęty w Środzie Wielkopolskiej wzór jest naszpikowany symboliką i nowoczesnością. Nie można też pominąć spójnego charakteru sygnetu i logotypu oraz aktualnych trendów. Zwróćcie jeszcze uwagę na jeden z istotniejszych elementów tej układanki, jakim jest fragment Krzyża Powstania Wielkopolskiego. Bardzo dobrze, że znalazło się dla niego miejsce w logo. Jest to tak charakterystyczny kształt, że nie mogło go w nim zabraknąć. Prawda, że bez problemu można go dostrzec i odpowiednio zinterpretować w nowym wydaniu?

Trochę czasu mi zajęło zanim doszedłem do siebie po przeczytaniu tych dyrdymałów. Ktoś, kto opracował wytłumaczenie nierówności na tarczy w taki sposób musiał być naprawdę kreatywny. Chyba, że zamysłem autora rzeczywiście było uwikłanie wspomnianego odznaczenia w powiatową identyfikację wizualną? W takim razie zabieg ten kompletnie się nie udał.

Powiat Średzki zyskał nowe logo, ale nie doczekał się logo dobrego. Iskierka nadziei, którą była chęć wykorzystania powiatowego herbu w tym projekcie, została niestety brutalnie zgaszona przez falę braku estetyki, projektowych błędów i niedociągnięć. Tym razem w Środzie Wielkopolskiej niewiele z dobrych chęci wyszło, ale to nie oznacza jeszcze całkowitej porażki. Wystarczy tylko dalej i lepiej krzesać, a może następnym razem zostaniemy oszołomieni blaskiem świetnego projektu. Ciekawe tylko jak długo będzie trzeba na niego czekać.

Źródła: Powiat Średzki, Środa Wielkopolska

Skomentuj artykuł
Włącz powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert Sojka
Robert Sojka
9 sierpnia 2018 13:31

To jest orełek czy wielbłąd dwugarbny? A moze gąsiennica z garbem?