Reklama

Branding Monitor to największy polski portal o brandingu i kreowaniu wizerunku marki. Zmiany, nowości i ciekawostki ze świata komunikacji wizualnej.

80 rocznica Powstania Warszawskiego. Pamięć o bohaterach w okolicznościowych znakach

Udostępnij ten artykuł

Polska Walcząca - Powstanie Warszawskie - symbole
Równo 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczął się w Warszawie zbrojny zryw przeciwko okupującym miasto wojskom niemieckim. Na potrzeby różnorakich akcji upamiętnienia bohaterów tamtych dni zaprojektowano okolicznościowe znaki i ilustracje.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego obchody 80. rocznicy zrywu rozpoczęło już w lipcu. Z tej okazji przygotowano spójny motyw wizualny wraz z wieloma ilustracjami, na których pojawia się także okolicznościowy zestaw znaków, tworzących jedną kompozycję.

Logo 80 rocznicy Powstania Warszawskiego
Logo 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego używane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
Logo 80 rocznicy Powstania Warszawskiego na afiszu. Fot. Szymon Pulcyn / PAP
Ilustracja 80 rocznicy Powstania Warszawskiego
Ilustracja promująca obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
Obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
80 rocznica Powstania Warszawskiego - obchody
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
Ilustracja obchodów 80 rocznicy Powstania Warszawskiego
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

BohaterON i Dumni z Powstańców

Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest jedyną instytucją, która promuje obchody za pomocą okolicznościowego znaku. Interesujący projekt autorstwa Łukasza Kowalskiego przyjęły także akcje BohaterON i Dumni z Powstańców.

W tym przypadku symbol jest mniej złożony, ale zawiera umiejętnie wkomponowaną bogatą symbolikę.

Logo 80 rocznicy Powstania Warszawskiego - BohaterOn i Dumni z Powstańców
Źródło: BohaterON i Dumni z Powstańców

– Nasze okolicznościowe logo kryje wiele znaczeń, wyróżniająca się osiemdziesiątka zawiera w sobie: znak Polski Walczącej – symbol Powstania Warszawskiego oraz niezłomności Polaków w trakcie II wojny światowej; płomień, przywołujący wspomnienia o Powstańcach, którzy już odeszli. Motyw ognia, znicza, wiecznego płomienia to także symbol pamięci o bohaterach, którzy są wśród nas. […]; symbol nieskończoności, tak abyśmy zawsze pamiętali o bohaterach i naszej historii. – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu projektu.

Znak Polski Walczącej

Mimo różnych projektów tworzonych przy okazji obchodów kolejnych rocznic warszawskich wydarzeń, najbardziej rozpoznawalnym symbolem Powstania Warszawskiego pozostaje znak Polski Walczącej.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak podaje IPN, po raz pierwszy pojawił się on w marcu 1942 roku na ogrodzeniu warszawskiej cukierni Lardellego, a następnie stał się symbolem Polski Walczącej i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej historii.

Autorką symbolu „Kotwicy” jest harcerka Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, która stworzyła go na potrzeby konspiracyjnego konkursu zorganizowanego przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Od 2014 roku „Kotwica” jest znakiem podlegającym ochronie prawnej.

Inne projekty znaków upamiętniających obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego można przesyłać na adres redakcji redakcja@brandingmonitor.pl. Najciekawsze z nich opublikujemy w tym artykule.

Udostępnij ten artykuł
Zobacz ostatnie publikacje
Reklama
Więcej z działu News