Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego obchody 80. rocznicy zrywu rozpoczęło już w lipcu. Z tej okazji przygotowano spójny motyw wizualny wraz z wieloma ilustracjami, na których pojawia się także okolicznościowy zestaw znaków, tworzących jedną kompozycję.
BohaterON i Dumni z Powstańców
Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest jedyną instytucją, która promuje obchody za pomocą okolicznościowego znaku. Interesujący projekt autorstwa Łukasza Kowalskiego przyjęły także akcje BohaterON i Dumni z Powstańców.
W tym przypadku symbol jest mniej złożony, ale zawiera umiejętnie wkomponowaną bogatą symbolikę.
– Nasze okolicznościowe logo kryje wiele znaczeń, wyróżniająca się osiemdziesiątka zawiera w sobie: znak Polski Walczącej – symbol Powstania Warszawskiego oraz niezłomności Polaków w trakcie II wojny światowej; płomień, przywołujący wspomnienia o Powstańcach, którzy już odeszli. Motyw ognia, znicza, wiecznego płomienia to także symbol pamięci o bohaterach, którzy są wśród nas. […]; symbol nieskończoności, tak abyśmy zawsze pamiętali o bohaterach i naszej historii. – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu projektu.
Znak Polski Walczącej
Mimo różnych projektów tworzonych przy okazji obchodów kolejnych rocznic warszawskich wydarzeń, najbardziej rozpoznawalnym symbolem Powstania Warszawskiego pozostaje znak Polski Walczącej.
Jak podaje IPN, po raz pierwszy pojawił się on w marcu 1942 roku na ogrodzeniu warszawskiej cukierni Lardellego, a następnie stał się symbolem Polski Walczącej i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej historii.
Autorką symbolu „Kotwicy” jest harcerka Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, która stworzyła go na potrzeby konspiracyjnego konkursu zorganizowanego przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.
Od 2014 roku „Kotwica” jest znakiem podlegającym ochronie prawnej.
–
Inne projekty znaków upamiętniających obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego można przesyłać na adres redakcji redakcja@brandingmonitor.pl. Najciekawsze z nich opublikujemy w tym artykule.