Szukaj

Reklama

Citroën wraca do korzeni. Historyczne logo na nowe czasy

Rebranding Citroen 2022
Po prawie dokładnie 6 latach od ostatniej modyfikacji znaku francuski producent samochodów ponownie przeprojektowuje logo marki. Tym razem zmiana jest znacznie poważniejsza i mocno czerpie z historycznego dorobku firmy.
Reklama

Zmiana co 6-7 lat

O ostatniej zmianie logo Citroena pisałem 6 lat temu, gdy producent po 7 latach od poprzedniego rebrandingu zdecydował się na spłaszczenie wprowadzonego w 2009 roku znaku. Wtedy była to jedna z pierwszych marek, która wprowadzała tego typu zabieg. Dzisiaj wiemy już, że spłaszczanie motoryzacyjnych logo stało się niemalże branżowym standardem.

Historia i nowoczesność

Spłaszczony styl logo zachowano także w najnowszej odsłonie Citroena, a właściwie utrzymano dawną tradycję stosowania właśnie takiej formy symboli, tyle że aktualny sygnet jest chyba najbardziej minimalistycznym sygnetem w 103 letniej historii francuskiej marki. Ze zdobytych informacji wynika, że Francuzi chcą w ten sposób połączyć historyczną symbolikę z nowoczesnością, objawiającą się właśnie w minimalizmie.

Nowe logo Citroena to powrót do korzeni

Nowy znak Citroena to unowocześniona wersja pierwszego logo tej marki z 1919 roku. Dwa charakterystyczne szewrony są wpisane w pionowy owal, pod którym umieszczono nazwę zapisaną odświeżonym liternictwem. Symbol jest bardzo prosty, nawet prostszy niż dotychczas używane płaskie logo.

Nowe logo będzie już widniało na samochodzie koncepcyjnym, którego prezentacja odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, a następnie zacznie pojawiać się na nowych autach od połowy 2023 roku.

Zupełnie zmieniona tożsamość marki

Zgodnie z zapowiedziami producenta rebranding wprowadzi także zupełnie nową identyfikację wizualną, która ma ulec radykalnym zmianom. Niestety póki co firma nie zaprezentowała zbyt wiele materiałów, z których można by się dowiedzieć jak będzie finalnie wyglądać.

Wiemy natomiast, że nowy slogan francuskiej marki będzie brzmiał „Nothing moves us like Citroën” („Nic nie porusza nas jak Citroën”), co jest ciekawą grą skojarzeń, sprytnie odwołującą się zarówno do emocji jak i ruchu fizycznego.

Nowe logo Citroena - rebranding 2022
Nowe logo Citroena, wprowadzone w 2022
Wizualizacja nowego logo Citroen
Wizualizacja nowego logo Citroen na masce samochodu
Czerwony kolor w nowej identyfikacji Citroena
W nowej tożsamości wizualnej Citroena prawdopodobnie na nowo zostanie zdefiniowany kolor czerwony.
Ewolucja logo Citroen na przestrzeni lat
Ewolucja logo francuskiej marki na przestrzeni lat.

Subiektywna opinia o nowym Citroenie

Pierwszy wniosek jaki nasunął mi się na myśl po przeczytaniu informacji o rebrandingu  Francuzów był taki, że Citroen rzeczywiście lubi zmiany. W ciągu 103 lat znak marki był zmieniany 9-krotnie, w tym 3 razy w ostatnich 13 latach. Można to interpretować dwojako: albo marka tak nieumiejętnie projektuje swoją tożsamość, że średnio co 11 lat musi ją odświeżać, albo firma rozwija się z taką dynamiką, że częste dopasowywanie się do nowych realiów jest dla niej czymś naturalnym i nieuniknionym.

Drugi wniosek jest taki, że wiele dawnych, prostych znaków marek (nie tylko samochodowych) ma w sobie ogromny potencjał, który z powodzeniem może być wykorzystany we współczesnych czasach. Tym samym przyznaję, że Citroen przeprowadził bardzo ciekawy zabieg powrotu do przeszłości. Nie wiem czy nowe logo (tylko tyle teraz jesteśmy w stanie ocenić) jest urzekające, ale na pewno jest to zmiana estetyczna, intrygująca i zachowująca najważniejszą symbolikę firmy. Jednocześnie bardzo ciekawe jest dla mnie to jak będzie prezentować się cała reszta nowej tożsamości.

Uderzający jest też kontrast nowoczesność-tradycja, który przewija się przez cały temat omawianego rebrandingu. Zauważmy, że Citroen w forsowaną chyba już przez wszystkich elektromobilność chce wkroczyć z bardzo historycznym znakiem, w przeciwieństwie do Dacii i Skody, które w ostatnim czasie postawiły na zupełnie nowe formy swoich symboli, i jednocześnie idąc trochę w ślady Renault, które przy zeszłorocznym rebrandingu także wprowadziło minimalistyczno-historyczny symbol.

Myślę, że mimo dużej dawki przeszłości, którą częstują nas Francuzi, w ich nowym podejściu do marki znajdziemy wkrótce równie wiele współczesności, a cała zmiana szybko i dobrze przyjmie się na motoryzacyjnym rynku.

Źródła: Citroen, Topgear.com
Skomentuj artykuł
Włącz powiadomienia
Powiadom o
guest
4 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał
Rafał
28 września 2022 09:06

Okazało się, że historyczne logo lepiej się sprawdza w dobie e-samochodów.
Marki spłaszczają i upraszczają loga aby ładniej się prezentowały, nie jako metalowy znaczek, ale jako podświetlany szyld.
Znów stare zasady projektowania okazały się mocniejsze niż moda i tymczasowe trendy.

Robert A. Mason
Robert A. Mason
28 września 2022 21:12
Odpowiedz użytkownikowi  Rafał

Myślę, że Citroen miał też trochę „szczęścia” i stare logo było bardzo pasuje do współczesnych trendów. Podejrzewam, że gdyby nie to, powróciliby do loga z 1985 lub jakiejś jego wariacji.

Daniel Nalepka
Daniel Nalepka
12 listopada 2022 10:00

Wygląda trochę jak naramienna naszywka jakiegoś nadszyszkownika ;-) Skojarzenia ze skautingiem, wojskowością etc. to pierwsze co mi przychodzi na myśl.

Wojtek
Wojtek
14 lutego 2023 11:26

Nie leży mi ten znak, coś jest z tymi proporcjami.