Szukaj

Reklama

Jak prawidłowo przygotować kalendarz do druku? Poradnik krok po kroku

Samodzielnie przygotowanie projektu kalendarza do wydruku zajmuje sporo czasu. Takie działania wymagają też posiadania sporej wiedzy z zakresu projektowania graficznego, a także dostępu do dedykowanego oprogramowania komputerowego. Chcesz zająć się przygotowaniem projektu firmowego kalendarza do wydruku? Przejrzyj poradnik. Dowiedz się od czego zacząć i jak zlecić wydruk kalendarza w drukarni internetowej.
Reklama

Kalendarz ze zdjęciami do wydruku – jak projektować, aby nie zwariować?

Projektowanie graficzne kalendarzy do wydruku najlepiej zacząć od ustalenia ogólnego stylu dla każdej karty kalendarza. Dzięki temu łatwiej rozplanujesz rozmieszczenie zdjęć, infografik i tekstów. Jest też 5 kluczowych aspektów związanych z projektowaniem tego typu materiałów do wydruku.

  1. Wymiary kalendarza

Rozmiar kalendarza trzeba ustalić jako pierwszy element podczas tworzenia pliku w programie graficznym. Klasycznie możesz wybrać rozmiar A4 lub większy. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas projektowania dodać do pliku wymiary brutto, czyli z uwzględnieniem spadu.

  1. Profile kolorów projektu

Jeśli przygotowujesz kalendarz do druku, musisz uwzględnić w projekcie odpowiedni profil kolorów. Projektowanie powinno odbywać się w kolorystyce CMYK, natomiast preferowany profil kolorystyczny dla kalendarzy drukowanych to ISO Coated FOGRA39.

  1. Rozdzielczość grafik i fotografii

Wszystkie bitmapy umieszczone w projekcie kalendarza do wydruku muszą mieć model kolorów CMYK. W przeciwnym razie np. po zamieszczeniu pliku w modelu RGB podczas wydruku może dojść do wystąpienia nieoczekiwanych zmian w kolorystyce.

  1. Linie cięcia, marginesy i spady

Kolejnym ważnym aspektem projektowania kalendarzy do druku jest uwzględnienie w projekcie marginesów, spadów i ewentualnych linii cięcia/bigowania. To ważne zarówno na etapie wydruku, jak i projektowania. Wszystkie istotne elementy powinny znaleźć się wewnątrz marginesów wewnętrznych.

  1. Zamiana elementów na krzywe podczas eksportu

Kiedy masz gotowy projekt kalendarza, musisz go eksportować i przesłać do drukarni. Aby to zrobić, zaznacz podczas eksportu opcję zamiany wszystkich elementów na tzw. krzywe. Unikniesz w ten sposób problemów np. z odnalezieniem odpowiedniej czcionki do wydruku.

Rodzaje kalendarzy – jakie są najpopularniejsze projekty?

Drukarnia internetowa jest w stanie wykonać wydruk wielu różnych wersji kalendarzy firmowych. Najpopularniejsze to odmiany: listwowane, spiralowane, jednodzielne i trójdzielne, listkowe, biurkowe, a także szyte.

Poszczególne rodzaje kalendarzy różnią się formatami, dostępną ilością stron, obszarem zadruku, a także metodą łączenia poszczególnych elementów.

Kiedy zlecasz wydruk gotowego projektu kalendarza – pamiętaj o zaznaczeniu opcji uszlachetnień. W ten sposób sprawisz, że gotowy kalendarz będzie rzucać się w oczy, a to zawsze dodatkowa promocja dla firmy.

Skomentuj artykuł