Reklama

Branding Monitor to największy polski portal o brandingu i kreowaniu wizerunku marki. Zmiany, nowości i ciekawostki ze świata komunikacji wizualnej.

Jak prawidłowo przygotować kalendarz do druku? Poradnik krok po kroku

Udostępnij ten artykuł

Samodzielnie przygotowanie projektu kalendarza do wydruku zajmuje sporo czasu. Takie działania wymagają też posiadania sporej wiedzy z zakresu projektowania graficznego, a także dostępu do dedykowanego oprogramowania komputerowego. Chcesz zająć się przygotowaniem projektu firmowego kalendarza do wydruku? Przejrzyj poradnik. Dowiedz się od czego zacząć i jak zlecić wydruk kalendarza w drukarni internetowej.

Kalendarz ze zdjęciami do wydruku – jak projektować, aby nie zwariować?

Projektowanie graficzne kalendarzy do wydruku najlepiej zacząć od ustalenia ogólnego stylu dla każdej karty kalendarza. Dzięki temu łatwiej rozplanujesz rozmieszczenie zdjęć, infografik i tekstów. Jest też 5 kluczowych aspektów związanych z projektowaniem tego typu materiałów do wydruku.

  1. Wymiary kalendarza

Rozmiar kalendarza trzeba ustalić jako pierwszy element podczas tworzenia pliku w programie graficznym. Klasycznie możesz wybrać rozmiar A4 lub większy. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas projektowania dodać do pliku wymiary brutto, czyli z uwzględnieniem spadu.

  1. Profile kolorów projektu

Jeśli przygotowujesz kalendarz do druku, musisz uwzględnić w projekcie odpowiedni profil kolorów. Projektowanie powinno odbywać się w kolorystyce CMYK, natomiast preferowany profil kolorystyczny dla kalendarzy drukowanych to ISO Coated FOGRA39.

  1. Rozdzielczość grafik i fotografii

Wszystkie bitmapy umieszczone w projekcie kalendarza do wydruku muszą mieć model kolorów CMYK. W przeciwnym razie np. po zamieszczeniu pliku w modelu RGB podczas wydruku może dojść do wystąpienia nieoczekiwanych zmian w kolorystyce.

  1. Linie cięcia, marginesy i spady

Kolejnym ważnym aspektem projektowania kalendarzy do druku jest uwzględnienie w projekcie marginesów, spadów i ewentualnych linii cięcia/bigowania. To ważne zarówno na etapie wydruku, jak i projektowania. Wszystkie istotne elementy powinny znaleźć się wewnątrz marginesów wewnętrznych.

  1. Zamiana elementów na krzywe podczas eksportu

Kiedy masz gotowy projekt kalendarza, musisz go eksportować i przesłać do drukarni. Aby to zrobić, zaznacz podczas eksportu opcję zamiany wszystkich elementów na tzw. krzywe. Unikniesz w ten sposób problemów np. z odnalezieniem odpowiedniej czcionki do wydruku.

Rodzaje kalendarzy – jakie są najpopularniejsze projekty?

Drukarnia internetowa jest w stanie wykonać wydruk wielu różnych wersji kalendarzy firmowych. Najpopularniejsze to odmiany: listwowane, spiralowane, jednodzielne i trójdzielne, listkowe, biurkowe, a także szyte.

Poszczególne rodzaje kalendarzy różnią się formatami, dostępną ilością stron, obszarem zadruku, a także metodą łączenia poszczególnych elementów.

Kiedy zlecasz wydruk gotowego projektu kalendarza – pamiętaj o zaznaczeniu opcji uszlachetnień. W ten sposób sprawisz, że gotowy kalendarz będzie rzucać się w oczy, a to zawsze dodatkowa promocja dla firmy.

Materiał sponsorowany
Udostępnij ten artykuł
Zobacz ostatnie publikacje
Reklama
Więcej z działu Materiał reklamowy