Franczyza vs. samodzielna szkoła językowa
Zanim omówimy, jaka franczyza się opłaca, wyjaśnijmy jedną rzecz – czy tak właściwie warto w ogóle iść we franczyzę? Wiele osób może mieć objawy co do franchisingu, szczególnie ze względu na to, że najpopularniejsze sieci franczyzowe przysporzyły mu trochę złej reputacji. Jak jest naprawdę?
Franczyza edukacyjna się opłaca – jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dlaczego? Wynika to z następujących korzyści:
- działanie jako znana marka,
- wsparcie metodyczne (szkolenia, materiały edukacyjne, metoda),
- wsparcie marketingowe (marketing online jest zazwyczaj prowadzony przez franczyzodawcę),
- dostęp do narzędzi IT (e-dziennik, platformy edukacyjne, aplikacje do zarządzania firmą),
- wsparcie administracyjne i prawne.
Dodatkowo franczyzodawcy szkół językowych zazwyczaj narzucają o wiele mniej rygorystyczne wymagania niż franczyzodawcy w innych branżach. Oznacza to, że jest po prostu łatwiej i masz większą kontrolę nad swoim biznesem.
Jaka franczyza się opłaca? Najważniejsze cechy!
Przejdźmy do sedna tego artykułu. Jaka franczyza się opłaca? Oto najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę!
Zakres wsparcia
Po pierwsze, przyjrzyj się temu, jakie wsparcie otrzymasz od franczyzodawcy. Jego zakres może różnić się w zależności od sieci, a to właśnie ono jest głównym powodem, dla którego warto wybrać franczyzę.
Rozpoznawalność marki
Drugim głównym powodem wyboru franczyzy jest rozpoznawalność marki, więc jaka franczyza się opłaca? Taka, która jest znana wśród rodziców w całej Polsce. Im lepszą reputację ma cała sieć, tym łatwiej będzie Ci przyciągnąć uczniów chętnych do nauki w Twojej szkole!
Doświadczenie, metody i materiały edukacyjne
Warto też zwrócić uwagę na jakość wsparcia, czyli w tym wypadku doświadczenie na rynku, stosowane metody i dostępność materiałów edukacyjnych. Zależy Ci przede wszystkim na:
- autorskich materiałach,
- sprawdzonych metodach dostosowanych do wieku uczniów,
- dużym doświadczeniu i wsparciu metodyków z centrali szkoły językowej,
- dużej liczbie szkoleń dla lektorów.
Koszty
Kolejnym ważnym elementem są koszty. Jak wiadomo, każdy franczyzodawca będzie pobierać opłatę franczyzową co miesiąc, jednak jej wysokość różni się w zależności od sieci. Co więcej, do wszystkiego dochodzą też koszty początkowe: opłata akcesyjna, kaucja, koszty rozkręcenia działalności. W tym wypadku dobre franczyzy charakteryzują się:
- opłatą franczyzową zależną od realnej liczby wpłat w danym miesiącu,
- niską opłatą akcesyjną lub jej brakiem,
- nieobciążającą kaucją zwrotną,
- dużym wsparciem na początku (np. udostępnianiem projektów materiałów marketingowych), a tym samym niskimi całkowitymi kosztami rozpoczęcia działalności.
Obowiązki franczyzobiorcy
Wybierając franczyzę, zwróć również uwagę na to, jakie obowiązki nakłada na Ciebie franczyzodawca. O ile w przypadku franchisingu w edukacji zazwyczaj spotkasz się z franczyzami miękkimi, tj. takimi, które oferują sporą swobodę, to poziom tej swobody będzie różnił się w zależności od sieci.
Tutaj, przede wszystkim szukaj sieci, które ograniczają obowiązki do minimum – dotyczy to takich obowiązków, które naturalnie wynikają z relacji franczyzowej.
Znajdź franczyzę, która się opłaca i spełnij marzenie o własnej szkole językowej!
Wiesz już, jaka franczyza się opłaca – pora zacząć poszukiwania. Dokładnie przestudiuj dostępne opcje i wybierz taką franczyzę, która posiada jak najwięcej cech z naszej listy. Potem pozostanie Ci już tylko rozkręcić swoją własną szkołę językową! Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://franczyza.earlystage.pl/jaka-franczyze-warto-otworzyc/
Źródło: Early Stage