Szukaj

Reklama

Odświeżenie urzędowego logo hiszpańskiego Puertollano

Nie tylko w Polsce panuje wśród samorządów moda na projektowanie i przyjmowanie znaków promocyjnych mających robić za logo urzędów, miast, czy gmin. W Hiszpanii ten trend jest równie silny, jednak przeprowadzane tam aktualnie zmiany wydają się często stać na wyższym poziomie niż u nas.

Jeśli miałbym porównywać Polskę i Hiszpanię bazując na własnym doświadczeniu, to muszę powiedzieć, że w codziennych biznesowych sytuacjach wizualnych zbyt wielkich różnic wcale nie ma. Tak jak i u nas funkcjonuje tam grupa firm, która ma przyzwoite projekty, ale jest też niespodziewanie (jak dla mnie) dużo podmiotów, które identyfikację mają delikatnie mówiąc „w poważaniu” i wykorzystują to, co zalega na nizinach designu. Robiąc sobie wycieczkę po przeróżnych stronach internetowych hiszpańskich firm można nawet dojść do wniosku, że nasze rodzime przedsiębiorstwa, jeśli chodzi o estetykę  witryn internetowych, są zdecydowanie lepiej rozwinięte. Ja przynajmniej takie wrażenie odniosłem.

Przykład z hiszpańskiej estetyki mogą za to brać nasi samorządowcy, którym coraz częściej zachciewa się mieć „własne” logo gminy, czy powiatu. Takim najświeższym jest lifting nie za dużego miasta Puertollano, liczącego sobie nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców, w którym dopracowaniu poddano obowiązujący znak i system identyfikacji wizualnej urzędu. Widać w tym projekcie duże zamiłowanie do minimalizmu i prostych form, które w hiszpańskich „logach” samorządowych występują dosyć często, ale jednocześnie poszanowanie dla ważniejszego symbolu (herbu).

nowe-logo-puertollano

Wątpliwości może u niektórych rodzić natomiast rozbicie, które w tamtym kraju często występuje. W wielu miejscowościach funkcjonują bowiem dwa znaki poza herbem – urzędu miasta i samego miasta, który z naszej perspektywy potraktowalibyśmy jako „znak promocyjny”. Czasem można odnieść wrażenie, że wprowadza to niepotrzebne zamieszanie i komplikuje sprawę, ale na szczęście bardzo często te znaki ze sobą ściśle korespondują, co uspójnia cały system wizualny danej miejscowości. Dzięki temu powstaje pewna hierarchia składająca się z trzech płaszczyzn – herbu, znaku urzędowo-informacyjnego oraz znaku promocyjnego. Oczywiście istotą jest zdefiniowanie zakresu użytkowania każdego z nich. Ciekawy element to właśnie ten „znak urzędowy”, który nie jest herbem w „czystej” postaci, ale na nim w większym lub mniejszym stopniu bazuje. Może takie rozwiązanie byłoby pewną płaszczyzną porozumienia dla dwóch grup w naszej Ojczyźnie, które preferują dwa różne podejścia? Dla tych, którzy twierdzą, że herbu nie godzi się wykorzystywać w „zwykłych” sytuacjach promocyjnych, a także dla tych, którzy właśnie w herbie widzą główny znak identyfikujący daną miejscowość. Na przykładzie Puertollano widać, że taki konsensus można w pewnym sensie osiągnąć.

grafika-promocyjna-puertollano

grafika-puertollano-app-new-logo

Nowe logo jest w dalszym ciągu oparte bezpośrednio na heraldycznym wzorze miasta, ale wykorzystuje jednocześnie minimalistyczną i świeżą konstrukcję. Ciekawie prezentują się również zalążki reszty identyfikacji, które zostały przy okazji zaprezentowane. Wydaje mi się, że mogą one być wstępem do silnej tożsamości wizualnej, która nawet jeśli nie wybije się na arenie międzynarodowej, to lokalnie na pewno ma szansę stać się rozpoznawalnym elementem miasta.

puertollano-nowe-logo-szyld

Mówi się, że siła tkwi w prostocie, ale trzeba uważać, żeby z tą prostotą nie przesadzić. Wydaje mi się, że hiszpańskie miasto dobrze sobie poradziło z tym warunkiem. Ułatwieniem mogła być bardzo prosta forma herbu, ale nawet przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach da się z tego wybrnąć obronną ręką, tak jak zrobiono to chociażby w Budapeszcie. Życzyłbym sobie, żeby także polscy włodarze bardziej doceniali posiadane wzory heraldyczne przenosząc je do samorządowych identyfikacji, a nie tworzyli paskudnych logosów z rzeczkami i pagórkami, które kompletnie nic nie mówią. W Hiszpanii się da. Może by  tak częściej próbować i u nas?

Źródło: Mi Ciudad Real, Ayntamiento Puertollano, Puertollano Twitter

Skomentuj artykuł
Włącz powiadomienia
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze