Najpopularniejsze rodzaje etykiet logistycznych
Etykiety logistyczne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu łańcuchem dostaw, umożliwiając śledzenie, identyfikację oraz zarządzanie przesyłkami na każdym etapie transportu. Jest kilka odmian etykiet. W przypadku technologii produkcji dzielimy je na termiczne i termotransferowe. Niemniej jednak jest też inna kategoryzacja np. GS1, RFID i QR.
Jeśli chcesz zamówić wytrzymałe i praktyczne etykiety logistyczne termiczne lub termotransferowe, koniecznie zajrzyj na: https://betapoint.eu/etykiety/etykiety-logistyczne-bez-nadruku/. Bezpośrednio u producenta etykiet dowiesz się wszystkiego, co niezbędne.
Etykiety GS1
Etykiety logistyczne zgodne ze standardem GS1 są szeroko stosowane w logistyce, zwłaszcza w handlu międzynarodowym. Etykiety te zawierają standaryzowane kody kreskowe, które umożliwiają jednoznaczną identyfikację jednostki logistycznej.
Ten rodzaj etykiet sprawia, że możliwe jest monitorowanie przesyłek od momentu nadania aż po dostarczenie do odbiorcy. GS1 umożliwia również śledzenie produktów, a to jest szczególnie istotne w branżach takich jak spożywcza czy farmaceutyczna.
Etykiety RFID
Technologia RFID pozwala na bezkontaktowe odczytywanie informacji z etykiet, a to znacząco przyspiesza procesy magazynowe i logistyczne. Etykiety tego typu są szczególnie przydatne w zarządzaniu towarami o dużej wartości lub wymagającymi stałego monitorowania.
Mogą być odczytywane na odległość i umożliwiają jednoczesne skanowanie wielu etykiet, a to przyśpiesza procesy logistyczne w firmach.
Etykiety QR
Etykiety QR to dwuwymiarowe kody, które mogą przechowywać znacznie więcej informacji niż tradycyjne kody kreskowe. Są łatwe do skanowania za pomocą smartfonów. Dzięki temu zyskujesz szybki dostęp do szczegółowych informacji o produkcie, takich jak: instrukcje obsługi, dane techniczne czy historia serwisowa.
Jakie zastosowanie mają etykiety logistyczne?
Etykiety logistyczne mają szerokie zastosowanie na różnych etapach procesu logistycznego:
- przyjmowanie towarów w magazynie,
- kompletowanie zamówień,
- rozmieszczanie towarów i przesyłek w magazynie przeładunkowym,
- wysyłka towarów.
Jeśli zajmujesz się realizacją wysyłki towarów, zawsze zadbaj o ich prawidłowe oznaczenie przy pomocy dopasowanych rodzajów etykiet logistycznych. To podstawa, aby zoptymalizować procesy logistyczne, zredukować koszty i zmniejszyć ryzyko błędów skutkujących np. uszkodzeniem lub zaginięciem przesyłki.
Źródło informacji: Beta-Point