Szukaj

Reklama

TV Sudecka będzie mieć nowe logo

Reklama

Telewizja Sudecka z okazji swojego 20-lecia będzie zmieniać logo. Ale jeszcze nie wie na jakie. W tym celu wybrano dwa projekty, które poddano ocenie użytkowników Facebooka. Nie uważam, żeby był to dobry pomysł. Na szczęście obydwie propozycje są praktycznie na tym samym poziomie.

rebranding-zmiana-logo-tv-sudecka

I trzeba przyznać, że nie jest to poziom najgorszy. Powiem więcej – na zaprezentowanych na Facebooku grafikach wyglądają całkiem ciekawie.  Uważam, że zaprezentowane projekty są całkiem estetyczne. Szkoda tylko, że nie przedstawiono ich na jaśniejszym tle, albo też w różnych sytuacjach, bo wtedy mielibyśmy lepsze możliwości ich oceny.

nowe-logo-tv-sudecka-propozycja-1

Pierwszy projekt, jak to widać powyżej, przedstawia oczywiście góry i zachodzące/wschodzące słońce. Pomysł może nie grzeszy oryginalnością, ale wykonanie jak już wcześniej wspominałem jest całkiem przyzwoite. Znak wydaje się być dobrze czytelny nawet na takim niejednolitym tle. Trochę zastanawia mnie mocna czerń logotypu, która tutaj pomaga go dostrzec i odczytać, ale czy na jednolitym, białym tle nie będzie ona zbyt agresywna w stosunku do sygnetu?

nowe-logo-tv-sudecka-propozycja-2

Drugi projekt wygląda trochę jak wariacja pierwszego. Może to dlatego, iż pierwsza propozycja dosyć silnie sugeruje nam interpretacje tej drugiej. Znów pojawiają się góry w zielonym odcieniu i żółty kwadrat między nimi, który z powyższego doświadczenia i opisu większość odczytuje teraz pewnie jako słońce. Z drugiej strony, nawet gdyby nie zaprezentowano tego wyraźniejszego znaku, autorzy i tak opisaliby to logo jako wschód/zachód słońca między wierzchołkami gór. Ta druga propozycja wydaje mi się trochę bardziej nowoczesna. Jednak jest chyba nieco gorzej przystosowana do telewizyjnych realiów, bo sporo stacji korzysta ze znaku w postaci białej, półprzezroczystej ikony w jednym z górnych rogów ekranu. Dzięki odstępom między górami w pierwszym wariancie, wydaje mi się, iż będzie on w takiej postaci lepiej widoczny. Co oczywiście nie wyklucza odpowiedniego przystosowania do tego typu sytuacji drugiej propozycji.

Bez względu na to, który znak zdecydują się wykorzystać władze Telewizji Sudeckiej, myślę, że będzie to spory krok naprzód. Obydwa projekty są zdecydowanie lepsze niż dotychczasowy, bardzo skomplikowany i mało czytelny znak. Osobiście skłaniałbym się nieco bardziej ku drugiej, prostszej formie. Pierwsza przywołuje mi skojarzenia z różnymi gminnymi logo, które często wykorzystują motyw gór, jezior, rzek, słońca, itp., itd. Mimo zalety w postaci rozdzielenia poszczególnych elementów, wydaje mi się trochę gorzej skomponowany, przede wszystkim w relacji sygnet-logotyp. Ale też i co do drugiego logo mam wątpliwość, czy nie jest za bardzo minimalistyczne i mało charakterystyczne? A co Wy byście wybrali?

Skomentuj artykuł