15 lat UEFA Europa League
Liga Europy została powołana do życia w 2009 roku, jako kontynuacja Pucharu UEFA, rozgrywanego od 1971 roku. Turniej potocznie jest traktowany jako swego rodzaju „zaplecze” jednych z najpopularniejszych rozgrywek piłkarskich na świecie – Ligi Mistrzów.
4 różne znaki Ligi Europy
Na przestrzeni tych 15 lat UEFA wykorzystywała już 3 różne warianty logo Ligi Europy. Pierwsza zmiana nastąpiła w 2015, a kolejna w 2021 roku. U progu sezonu 2024/2025 europejska organizacja przedstawiła czwartą formę znaku swoich rozgrywek.
Nowe logo Ligi Europy UEFA
Od strony merytorycznej zmienia się niewiele. Tak naprawdę nowe logo Ligi Europy jest jedynie drobną modyfikacją swojego poprzednika.
Pierwszą różnicą rzucającą się w oczy jest zmiana obręczy wokół wizerunku trofeum. Z kolistej ewoluowała w wielokąt, któremu kształtem najbliżej do ośmiokąta. Znak stał się przez to bardziej ostry, dzięki czemu różni się od logo siostrzanych rozgrywek – Ligi Konferencji – już nie tylko kolorystyką, ale i kształtem. Zabieg ten pozwoli łatwiej odróżniać symbole obu turniejów, szczególnie gdy będą prezentowane w odmianach mono- lub achromatycznych.
Zmianie uległ również wizerunek pucharu w centralnej części projektu. Został „obrócony” i pozbawiony symetrii, co w pewnym sensie jest powrotem do konstrukcji według zamysłu, funkcjonującego już wcześniej, do 2021 roku.
Szczegółem, który można najłatwiej przeoczyć jest zmiana typografii. Nazwa „Europa League” zyskała nowy, bardziej atrakcyjny i urozmaicony krój. Przy okazji warto wspomnieć, że ten element pod koniec ubiegłego roku został odświeżony również w logo Ligi Konferencji.
Kosmetyka i próba zróżnicowania znaków
Nowe logo Ligi Europy UEFA jest jedynie odświeżeniem dotychczasowego dorobku wizualnego i nie wprowadza do identyfikacji żadnych poważniejszych modyfikacji. Przeprowadzona korekta miała na celu prawdopodobnie przede wszystkim większe rozróżnienie znaków Ligi Europy i Ligi Konferencji.
Oba turnieje pozostają przy swojej dotychczasowej kolorystyce i stylistyce, uzupełniając się wzajemnie zarówno na polu piłkarskich zmagań, jak i wykorzystywanej identyfikacji wizualnej.
Krzysztof Karaś
Źródło: UEFA