Reklama

Ujednolicający rebranding marek Grupy CRH

Rebranding marek CRH - nowe logo

Rebrandingi przeprowadzane na grupie marek należących do jednego właściciela są zwykle nastawione na ich całkowite wizualne ujednolicenie. W przypadku zmiany Grupy CRH sytuacja okazała się jednak bardziej złożona. Wizerunkowa spójność była oczywiście istotna, jednak pojawiło się także dodatkowe założenie utrudniające zadanie – równoczesne zachowanie niezależnej tożsamości każdego ze wzorów.

CRH jest międzynarodową grupą z siedzibą w Dublinie, skupiającą przedsiębiorstwa z branży budowlanej. W Polsce należy do niej pięć marek, które za sprawą agencji Opus B zyskały właśnie nowe szaty. Dla każdej z nich opracowano nowy wzór, bazujący na wykorzystywanym do tej pory logo, ale wpisujący się także w nową rodzinę znaków.

Formy sprzed zmiany miały w zasadzie bardzo różną postać i nie posiadały wspólnego elementu, który by je łączył. Odbiorca tych marek miał raczej niewielkie szanse na to, aby po spojrzeniu na ich znaki dojść do wniosku, że są podmiotami jednej grupy. Teraz ta sytuacja ma się zmienić.

Autorzy nowych logo przygotowali zestaw odświeżonych wzorów opracowanych według wspólnej linii stylistycznej, zakładającej wykorzystanie wyraźnego sygnetu, masywnego logotypu oraz dopisku „A CRH Company”. Każdy z nich, w większym czy mniejszym stopniu, nawiązuje do tego co funkcjonowało wcześniej, jednak analizując poszczególne metamorfozy z osobna, uważam że wartość przeprowadzonych modyfikacji nie jest w każdym przypadku taka sama.

Rebranding marki Trzuskawica - nowe logo

Trzuskawica - symbolika nowego logo

Nowa identyfikacja marki Trzuskawica

Rebranding Bosta-Beton - nowe logo

Symbolika nowego logo Bosta-Beton

Nowa identyfikacja wizualna firmy Bosta-Beton

Rebranding marki Cement Ożarów - nowe logo

Symbolika nowego logo Cement Ożarów

Nowa identyfikacja firmy Cement OżarówRebranding marki Masfalt - nowe logo

Symbolika nowego logo Masfalt

Nowa identyfikacja wizualna firmy Masfalt

Rebranding marki Drogomex - nowe logo

Symbolika nowego logo Drogomex

Nowa identyfikacja wizualna firmy Drogomex

I tak zdecydowanie na plus oceniam przeprojektowanie marek Bosta-Beton, czy Masfalt. W tych przypadkach poprawa jest bezdyskusyjna. Nieco sceptyczniej podchodzę za to do zmian Drogomexu i Trzuskawicy. Przede wszystkim w oczy rzuciła mi się niezrozumiała zamiana kolorów. Bazując na wzorach wyjściowych i będąc konsekwentnym, to Trzuskawica powinna posługiwać się ciemniejszą zielenią, a Drogomex jaśniejszą jej odmianą. Po drugie – jeśli w logo Drogomexu można było zastosować czarny logotyp, wyłamujący się ze schematu jednobarwnego przedstawienia sygnetu i części typograficznej, dlaczego tego samego działania nie powtórzono w przypadku tej pierwszej marki? W ten sposób można było uzyskać większą ciągłość z dotychczasowymi wzorami.

Dużym rozczarowaniem okazała się dla mnie także zmiana Cementu Ożarów. Być może wynika to z faktu, że niejednokrotnie byłem odbiorcą tego logo i mijając oznaczone nim betoniarki, silnie utkwiło mi ono w pamięci. Jednak nawet spoglądając na nie bardziej obiektywnie, trzeba przyznać, że ów wzór był całkiem estetyczny i posiadał swój własny charakter. W odświeżonej wersji tego charakteru dostrzec zupełnie nie potrafię. Logo Cementu Ożarów stało się schematyczną konstrukcją, bazującą na sygnecie o najmniej oryginalnym kształcie (mimo że łączy w teorii litery „C” i „O”), a przez to zupełnie pozbawioną wyróżnika, który mógłby zainteresować i silnie utkwić w pamięci.

Rebranding marek grupy CRH

Rebranding marek CRH niełatwo jest ocenić w sposób jednoznaczny. Autorzy stanęli przed trudnym zadaniem wizualnego ujednolicenia wielu podmiotów z jednoczesnym poszanowaniem niezależnej tożsamości każdego z nich. Ponadto, jak wskazano w komunikacie, celem było uzyskanie także nowoczesnej stylistyki. O ile pierwszą część zadania (ujednolicenie) można uznać za wykonaną dobrze, o tyle druga (nowoczesność) budzi moje wątpliwości. Nie jestem do końca przekonany, czy te znaki są aż takie nowoczesne. Ich charakter zastanawia mnie również z tego powodu, że zadana forma w moim odczuciu nie do końca współgra z wyobrażeniem dużych, poważnych przedsiębiorstw.

Ponadto uważam, że przyjęty styl znaków tylko niektórym umożliwił jakościowy przeskok. Inne niestety zdegradował do roli powtarzalnej, mało oryginalnej konstrukcji. Mam tutaj na myśli Trzuskawicę i Cement Ożarów, które według mnie na wprowadzonej zmianie sporo straciły.

Patrząc całościowo na tę zmianę, doceniam ujednolicenie i poszanowanie autonomii każdego z brandów. Przeciętnemu odbiorcy powinno być teraz łatwiej zidentyfikować powiązania występujące między markami. Niestety pewne wątpliwości dotyczące stylistyki, czy też wartości przeprojektowania (w przypadku Cementu Ożarów i Trzuskawicy) pozostają dość silne, dlatego ciężko mi ocenić ten rebranding za w pełni udany.

Źródła: Opus B, CRH Company Brands in Poland (Behance)

Skomentuj artykuł
Włącz powiadomienia
Powiadom o
guest
12 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel Nalepka
Daniel Nalepka
18 lipca 2018 22:02

Ja tak wielkich wątpliwości nie mam i całość oceniam na plus. Tak sobie myślę że zestawiając ze sobą 5 znaków któreś z nich po prostu muszą okazać się lepsze inne gorsze względem siebie. Może tu leży problem w tym, że dwa z nich wydają się Panu dużo słabsze?

Krzysztof Karaś
Krzysztof Karaś
19 lipca 2018 07:11
Odpowiedz użytkownikowi  Daniel Nalepka

Tylko, że mi wcale nie chodzi o porównywanie pięciu nowych logo względem siebie. W takim spojrzeniu sytuacja jest raczej jasna i wszystkie są stosunkowo podobne (mimo że lepsze i gorsze można by wskazać). Spójrz na każdy przypadek z osobna i porównaj ze sobą jakość ZMIAN, a nie tylko nowe wzory.
Naprawdę uważasz, że np. Cement Ożarów zyskał na tym przeprojektowaniu w takim samym stopniu co Bosta-Beton? Ja nie. Uważam, że Cement stracił, podobnie jak Trzuskawica.

Daniel Nalepka
Daniel Nalepka
19 lipca 2018 11:31
Odpowiedz użytkownikowi  Krzysztof Karaś

Ja tak tego nie odbieram.

Daniel Nalepka
Daniel Nalepka
20 lipca 2018 11:54
Odpowiedz użytkownikowi  Daniel Nalepka

Proszę bardzo.
imie.nazwisko@gmail.com
(proszę podstawić sobie dane, to takie zabezpieczenie antyspamowe ;-)

Daniel Nalepka
Daniel Nalepka
20 lipca 2018 17:00
Odpowiedz użytkownikowi  Daniel Nalepka

Ale z czym ma Pan problem bo nie rozumiem?

azzuri
azzuri
21 lipca 2018 08:04
Odpowiedz użytkownikowi  Daniel Nalepka

a przepraszam zle zrozumiałem :) już wysyłam

Michał Ziółkowski
Michał Ziółkowski
19 lipca 2018 17:01

Wygląda to bardzo estetycznie, ale symbolika sygnetów jest niesamowicie naciągana.

Michał Ziółkowski
Michał Ziółkowski
19 lipca 2018 17:01

Wygląda to bardzo estetycznie, ale symbolika sygnetów jest niesamowicie naciągana.

Krzysztof Karaś
Krzysztof Karaś
20 lipca 2018 09:49
Odpowiedz użytkownikowi  Michał Ziółkowski

Trudno się nie zgodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o Trzuskawicę, czy Masfalt.

azzuri
azzuri
20 lipca 2018 10:49

Logo Bosta-Beton – co to jest ? Mi to nie wygląda jak ,,grucha” , ale jak dupa osy od kiedy tył betoniarki jest ostry ? Bardzo uproszczone i zrobione bez pomysłu , bardzo naciągnięte np: Masfalt comment image

Tomek
Tomek
24 lipca 2018 22:59

CEMENT OŻARÓW miał chyba najlepsze logo w branży budowlanej na polskim rynku

azzuri
azzuri
25 lipca 2018 13:16
Odpowiedz użytkownikowi  Tomek

miał … , teraz wszystkie bardzo dobre loga zamieniają w bezsensowne najbardziej uprostrzone wyssane z palca znaczki , ciekawe jak loga będą wyglądały za 5/10 lat …