Szukaj

Reklama

Wołów bez wołów w nowym logo gminy

Nowe logo Wołowa 2023
Miasto Wołów zyskało nową identyfikację wizualną, której podstawę stanowi logo umiejętnie łączące nowoczesność z historycznymi tradycjami miejscowości. Na całe szczęście projektanci nie uciekli się do banalnego pomysłu jakim byłoby wrzucenie w nie zwykłego woła.
Reklama

Mury i wołowskie woły

Wołów to nieduże miasto położone w województwie dolnośląskim, wchodzące w skład aglomeracji wrocławskiej. Miejscowość liczy około 12 tysięcy mieszkańców, jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, a jednym z jej charakterystycznych obiektów są pozostałości po murach obronnych, na których stoi rzeźba wołów. Oprócz nich, na obwarowaniach umieszczony jest również specyficzny napis prezentujący nazwę miejscowości.

Mury miejskie Wołowa - napis i woły
Charakterystyczne elementy murów miejskich Wołowa. (fot.: Przemysław Wiktorczyk, antekwpodrozy.pl)

Nowe logo nawiązujące do historii

Właśnie ten element miejskiej architektury posłużył projektantom z agencji Publicon za główną inspirację do stworzenia nowego logo gminy. Dzięki temu przybrało ono niebanalną i unikalną postać.

Znak przedstawia nazwę miasta w formie zaczerpniętej z historycznego obiektu. Mocne i wyraźne litery, będące wiernym odwzorowaniem napisu z miejskich murów, mają podkreślać przywiązanie do tradycji i kulturowego dziedzictwa. Ponadto w mojej osobistej opinii, dzięki mocnej stylistyce, świetnie nawiązują także do fizycznej siły jaka jest kojarzona z wołem.

Nowe logo Gminy Wołów 2023
Nowe logo i symbole Wołowa
Symbol wołu w identyfikacji miejskiej Wołowa

Granatowo-czerwony Wołów

Równie dobrze, chociaż może już nie aż tak zachwycająco prezentuje się projekt nowej identyfikacji miejskiej. Pojawia się w niej dużo elementów zaczerpniętych wprost ze znaku, które zwiększają spójność całego systemu i bardzo dobrze współgrają zarówno z logo, jak i innymi komponentami graficznymi.

Granatowo-czerwona kolorystyka jest według autorów odwzorowaniem siły, wiarygodności, nowoczesności i otwartości miasta. Nie powiem, że wygląda to źle, ale jak dla mnie przy tak dużym ich kontraście lepszym wyjściem byłoby przyjęcie jednej z tych barw za dominującą, podczas gdy druga stanowiłaby jej delikatne uzupełnienie. Tymczasem w zaprezentowanych materiałach są one mniej więcej zrównoważone, przez co momentami utrudnia to trochę odbiór prezentowanych informacji.

Nowa identyfikacja miejska Wołowa
Nowa identyfikacja miejska Wołowa
Nowa identyfikacja miejska Wołowa
Nowa identyfikacja miejska Wołowa

Marka silna jak wół

Nikogo chyba nie zaskoczę jeśli powiem, że nowy projekt komunikacji wizualnej gminy Wołów zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Uważam, że tkwi w nim duży potencjał do atrakcyjnej prezentacji miejscowości.

Unikalność wzoru, bezpośrednie nawiązanie do cechy charakterystycznej miasta, a także przemyślane konotacje symboliczno-stylistyczne i brak banałów sprawiają, że logo Wołowa jest jednym z najlepszych miejskich znaków jakie ostatnio pojawiły się w polskim świecie samorządów.

Wołowscy urzędnicy otrzymali solidne narzędzie do wykreowania silnej miejskiej marki i jeśli zostanie ono umiejętne wykorzystane, to na wizerunkowe efekty nie będzie trzeba długo czekać.

KK

Źródła: Wołów, Publicon
Skomentuj artykuł
Włącz powiadomienia
Powiadom o
guest
3 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Małoznany
Małoznany
11 lutego 2023 11:14

Świetny projekt! W końcu jakaś świeżość w znakach miejskich. A nie kolejny, „genialny” znak na bazie herbu…

Antek
Antek
13 lutego 2023 18:15

Jakie to brzydkie :( identyfikacja fatalna a sam znak jeszcze do obrobienia choć jego pochodzenie zacne.

A.Mason
A.Mason
13 lutego 2023 23:14

Z jednej strony ogromny plus za niekonwencjonalność, z drugiej strony rażą mnie dwie rzeczy:
1. brak wyraźnej kreski nad o. Naprawdę mocno trzeba chcieć, żeby z litery w logo odczytać „ó”.
2. jest jakaś taka trochę siermiężność w tym logotypie. Każda z liter ma inną „wagę”.

Co ciekawe, bardzo mi się podoba wersja na ceglanym murze, z przesuniętymi literami w górę i dół. Gdyby nad drugim o dodać tam kreskę, powiedziałbym, że jest „perfekt” :)