Ponad tydzień temu ogłoszono wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu Muzeum Widzialne. Zwycięzcą na najlepsze logo i identyfikację wizualną zostało jednogłośnie Muzeum w Gliwicach.
Organizatorem konkursu jest STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej). Został on zorganizowany po raz pierwszy i obejmował cztery kategorie dotyczące wizualnych aspektów muzealnictwa:
- Identyfikacja wizualna
- Identyfikacja wystaw czasowych
- Wydawnictwa książkowe lub multimedialne
- Grafika strony internetowej
W tej najważniejszej i chyba najbardziej prestiżowej sukces odniosło muzeum ze Śląska, co bardzo mnie cieszy, gdyż jest to kolejny dowód na to, iż instytucje i organizacje z tego regionu bardzo profesjonalnie podchodzą do swoich tożsamości wizualnych. Zwykle udaje im się też przygotować dobre lub bardzo dobre projekty (logo Teatru Śląskiego w Katowicach, czy logo Muzeum Historii Katowic). Muzeum w Gliwicach jest tego kolejnym przykładem.
Zwycięzca kategorii Identyfikacja Wizualna
Logo Muzeum w Gliwicach zostało zaprojektowane w 2012 roku przez Martę Szmyd z agencji MiLL STUDIO z Krakowa.
Warto zwrócić uwagę także na pozostałych laureatów konkursu, których projekty w poszczególnych kategoriach również są bardzo ciekawe.
Zwycięzca kategorii Identyfikacja wystaw czasowych
W tej kategorii sukcesem może pochwalić się Muzeum Narodowe w Szczecinie, które zdobyło główną nagrodę przyznaną wystawie „1913. Święto wiosny”. Projekt całkiem przyjemny, przełamujący monotonność czerni i bieli, które bardzo często cieszą się dużym uznaniem STGU – nie zawsze słusznie.
Zwycięzca kategorii Wydawnictwa książkowe lub multimedialne
W tej kategorii tryumfuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie za serię wydawniczą „Akademia Zarządzania Muzeum”. Doceniam w tym projekcie minimalizm, który jednak nie został oparty o czarno-białe zestawienie. Kolorowe wydania książek przyciągają wzrok, a jednocześnie utrzymują estetykę na bardzo wysokim poziomie.
Zwycięzca kategorii Grafika strony internetowej
W tej kategorii również zwyciężył pełen minimalizm. I to minimalizm w najczystszej postaci. Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie jest miejscem, które bym z chęcią odwiedził, ale stronę mają rzeczywiście dosyć przejrzystą. Czy jednak znów nie aż nadto?
Podsumowując wydarzenie zorganizowane przez STGU uważam, że za najlepsze uznano projekty, które naprawdę mogą się podobać. Czyste, przejrzyste i minimalistyczne. Czasami wcześniej wspomniane stowarzyszenie ma tendencję do forsowania projektów do przesady prostych, ale akurat w tych przypadkach myślę, że większa część dokonanych wyborów jest raczej słuszna i nie wzbudza jakichś wielkich wątpliwości. Gratuluję Zwycięzcom i mam nadzieję, że kolejna edycja tego wydarzenia zachęci jeszcze więcej jednostek kultury do zadbania o swój system identyfikacji wizualnej.