Reklama

Branding Monitor to największy polski portal o brandingu i kreowaniu wizerunku marki. Zmiany, nowości i ciekawostki ze świata komunikacji wizualnej.

Nowe logo West Ham United to krok w tył

Udostępnij ten artykuł

West Ham United na koniec sezonu 2015/2016 zdecydował się na przeprowadzenie wizualnych modyfikacji. Tytułowy krok w tył klubowego herbu wcale nie dotyczy jednak tylko techniki wykonania widocznej na pierwszy rzut oka. Anglicy dokonali dość drastycznego cięcia swojego herbu na rzecz, no właśnie – czego?

O ile jeszcze można zrozumieć niedawno opisywaną chęć poprawy wzoru belgijskiego Genk, która co prawda budzi pewne wątpliwości, ale generalnie ma słuszne intencje, o tyle w kompletne zakłopotanie może wiele osób wprowadzić grzebanie w znaku West Ham United, które skończyło się tym, co widać. Efekt rzeczywiście jest mierny, żeby nie powiedzieć zły, mimo że posiada pewne logiczne uzasadnienie. Jednak nawet ono osobiście nie przekonuje mnie za bardzo do tego jak potraktowano symbol londyńskiego zespołu.

Nowe logo West Ham United

Historia logo West Ham United

Założeniem tejże modyfikacji był powrót do wcześniejszych wzorów, które funkcjonowały od 1932 roku i z różnymi korektami do 1964 wykorzystywały jedynie tarczę oraz dwa skrzyżowane młoty. Są one nawiązaniem do klubu Thames Ironworks F.C. z którego West Ham United się wywodzi. Był to klub stworzony dla pracowników Thames Ironworks – przedsiębiorstwa zajmującego się hutnictwem i budową okrętów nad Tamizą. O historii zespołów więcej przeczytacie na polskiej stronie fanów tej drużyny. Wracając jednak do herbu, w 1964 pojawia się w nim wizerunek zamku Boleyn Castle odwołujący się bezpośrednio do tradycji klubu Old Castle Swifts F.C., którego bankructwo w 1895, jak powszechnie się uważa, dało początek zespołowi robotników Thames Ironworks. Mamy tutaj więc do czynienia z bardzo bogatą historią, poprzeplataną różnymi wydarzeniami, a jednak zgrabnie uchwyconą w tak prostym wzorze. Może raczej mieliśmy, bo od teraz West Ham United, gdy już przeniesie się na nowy Stadion Olimpijski, nie będzie w swoim znaku nawiązywał do początków z 1895 roku. Warto również dodać, że wejście na dotychczasowy obiekt „The Hammers” było wzbogacone z prawej i lewej strony odwzorowaniem dwóch wież zamku Anny Boleyn. Nowa siedziba klubu nie posiada już tego elementu.

Wersje logo West Ham United

West Ham United UEFA logo

Nowa koszulka West Ham United

Symbolika nowego logo West Ham United

Powrót do historycznych tradycji w przeprojektowywaniu znaków (nie tylko sportowych) nie jest niczym nowym i jest jak najbardziej zrozumiały. Niestety w przypadku zespołu z Londynu mamy do czynienia z tą dziwną i nie do końca zrozumiałą dla mnie sytuacją, że włodarze klubu niby zdecydowali się na powrót do tradycji (z lat 1932-1964), ale jednocześnie wiąże się to z eliminacją symboliki odwołującej się do jeszcze wcześniejszego okresu, który również stanowi przecież historię dziejów zespołu. Odbieram to tak, jakby klub chciał odciąć się od pewnej części swego dorobku, czego właśnie nie rozumiem. Zwykle im dłuższa historia marki, tym chętniej chce się ją podkreślać i komunikować, zwłaszcza, że West Ham United w swoim logo miał to zrobione dobrze.

Nowy stadion West Ham United

Stadion Olimpijski West Ham

Pozostałe wątpliwości budzi oczywiście techniczne wykonanie i jakość nowego projektu. Zmienił się kształt tarczy, a do tego usunięto z herbu wstęgę na której widniała nazwa klubu. Osobiście niezbyt podoba mi się ten zabieg. Do tego skandaliczny moim zdaniem układ elementów w herbie nie dość, że wygląda fatalnie, to zionie pewnego rodzaju pustką. Takie przynajmniej było moje pierwsze odczucie, gdy zobaczyłem nowostworzony wzór. Nie mam pojęcia jak można było w tak ohydny sposób upakować nazwę klubu nad młotami. Ponadto pojawiający się pod nimi „London” wydaje mi się raczej zbędnym elementem. Nawet jeśli chciano bardziej podkreślić lokalizację drużyny (rzeczywiście nie wszyscy muszą wiedzieć, że West Ham jest dzielnicą stolicy Wielkiej Brytanii), to wypadałoby zrobić to lepiej i przede wszystkim wyraźniej. Nie wiem też dlaczego autorzy zdecydowali się na „cienie” na młotach, które mają stwarzać złudzenie wypukłości tego elementu. Czy jest to potrzebne, zwłaszcza w takim wykonaniu?

Wizualizacja logo West Ham United

O poziomie projektu świadczą również zaprezentowane dość słabej jakości wizualizacje. Ich wykonanie naprawdę pozostawia sporo do życzenia. Szkoda, że tak poważny klub podjął działania, które nie przyczyniają się zbytnio do podkreślenia jego powagi.

Nowa strona West Ham United

U podstaw rebrandingu West Ham United leżą intencje powrotu do tradycji, ale jednocześnie eliminują one pewien fragment historii, który był reprezentowany przez wizerunek twierdzy. Tego podejścia można próbować w jakiś sposób bronić, dlatego uważam, że znacznie większym problemem jest jakość wykonania nowego logo. Nieudana kompozycja, słabe zagospodarowanie przestrzeni oraz nowa stylistyka herbu czynią z tego projektu wzór zdecydowanie mniej atrakcyjny, niż dotychczas używany. Szkoda, że londyńska drużyna zdecydowała się w ogóle na modyfikację swojego symbolu, a do tego zrobiła to w tak nieudany sposób.

Źródła: West Ham United, whufc.pl, designtagebuch.de, Iron Views, Wikipedia

Udostępnij ten artykuł
Zobacz ostatnie publikacje
Reklama
Więcej z działu News